Euro 2024: All the latest squad lists for the finals Germany

Euro 2024 kicks off in Germany on June 14, running through to the final on July 14, and all 24 countries are finalising their squads for the tournament.

Many countries have named extended training squads, while others have submitted their final list immediately.

The squad must contain a minimum of 23 players and a maximum of 26, to be sent to UEFA by the deadline of Friday, June 7. Three of the players must be goalkeepers.

Euro 2024 bracket and fixtures schedule

Injured players can be replaced up to 24 hours before a country’s first fixture, with approval from UEFA.

Here you can find the latest squads for every country.

GROUP A

GERMANY
Fixtures: Scotland (June 14), Hungary (June 19), Switzerland (June 23)

Goalkeepers: Oliver Baumann (TSG Hoffenheim), Alexander Nübel (VfB Stuttgart), Manuel Neuer (Bayern Munich), Marc-André ter Stegen (Barcelona)

Defenders: Waldemar Anton (VfB Stuttgart), Benjamin Henrichs (RB Leipzig), Joshua Kimmich (Bayern Munich), Robin Koch (Eintracht Frankfurt), Maximilian Mittelstädt (VfB Stuttgart), David Raum (RB Leipzig), Antonio Rüdiger (Real Madrid), Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund), Jonathan Tah (Bayer Leverkusen)

Midfielders: Robert Andrich (Bayer Leverkusen), Chris Führich (VfB Stuttgart), Pascal Groß (Brighton & Hove Albion), Ilkay Gündogan (Barcelona), Toni Kroos (Real Madrid), Jamal Musiala (Bayern Munich), Aleksandar Pavlovic (Bayern Munich), Leroy Sané (Bayern Munich), Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)

Forwards: Maximilian Beier (TSG Hoffenheim), Niclas Füllkrug (Borussia Dortmund), Kai Havertz (Arsenal), Thomas Müller (Bayern Munich), Deniz Undav (VfB Stuttgart)

This is a 27-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.

HUNGARY
Fixtures: Switzerland (June 15), Germany (June 19), Scotland (June 23)

Goalkeepers: Denes Dibusz (Ferencvaros), Péter Gulácsi (RB Leipzig), Péter Szappanos (Paksi SE)

Defenders: Botond Balogh (Parma), Endre Botka (Ferencvaros), Márton Dárdai (Hertha Berlin), Attila Fiola (Fehervar), Adam Lang (Omonia Nicosia), Willi Orbán (RB Leipzig), Attila Szalai (SC Freiburg)

Midfielders: Bendeguz Bolla (Servette), Mihaly Kata (MTK Budapest), Milos Kerkez (AFC Bournemouth), Laszlo Kleinheisler (Hajduk Split), Adam Nagy (Spezia), Zsolt Nagy (Puskas Akademia), Loïc Négo (Le Havre AC), András Schäfer (Union Berlin), Callum Styles (Sunderland)

Forwards: Martin Ádám (Ulsan Hyundai), Kevin Csoboth (Ujpesti), Dániel Gazdag (Philadelphia Union), Krisztofer Horvath (Kecskemet TE), Roland Sallai (SC Freiburg), Dominik Szoboszlai (Liverpool), Barnabas Varga (Ferencvaros).

This is the final 26-man squad.

SCOTLAND
Fixtures: Germany (June 14), Switzerland (June 19), Hungary (June 23)

Goalkeepers: Zander Clark (Hearts), Craig Gordon (Hearts), Angus Gunn (Norwich City), Liam Kelly (Motherwell)

Defenders: Liam Cooper (Leeds United), Grant Hanley (Norwich), Jack Hendry (Al Ettifaq), Ross McCrorie (Bristol City), Scott McKenna (FC Copenhagen), Ryan Porteous (Watford), Anthony Ralston (Celtic), Andy Robertson (Liverpool), John Souttar (Rangers), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Real Sociedad)

Midfielders: Stuart Armstrong (Southampton), Ryan Christie (AFC Bournemouth), Billy Gilmour (Brighton & Hove Albion), Ryan Jack (Rangers), Kenny McLean (Norwich), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United)

Forwards: Ché Adams (Southampton), Ben Doak (Liverpool), Lyndon Dykes (Queens Park Rangers), James Forrest (Celtic), Lawrence Shankland (Hearts)

This is a 28-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.

SWITZERLAND
Fixtures: Hungary (June 15), Scotland (June 19), Germany (June 23)

Goalkeepers: Yann Sommer (Internazionale), Yvon Mvogo (Lorient), Gregor Kobel (Borussia Dortmund), Marvin Keller (Winterthur), Pascal Loretz (FC Luzern)

Defenders: Ricardo Rodríguez (Torino), Fabian Schär (Newcastle United), Manuel Akanji (Manchester City), Nico Elvedi (Borussia Monchengladbach), Silvan Widmer (Mainz), Kevin Mbabu (FC Augsburg), Ulisses Garcia (Marseille), Cedric Zesiger (VfL Wolfsburg), Leonidas Stergiou (VfB Stuttgart), Aurèle Amenda (Young Boys), Albian Hajdari (FC Lugano), Bryan Okoh (FC Salzburg)

Midfielders: Granit Xhaka (Bayer Leverkusen), Xherdan Shaqiri (Chicago Fire FC), Remo Freuler (Bologna), Denis Zakaria (AS Monaco), Michel Aebischer (Bologna), Fabian Rieder (Stade Rennais), Uran Bislimi (FC Lugano), Ardon Jashari (FC Luzern), Filip Ugrinic (Young Boys), Vincent Sierro (Toulouse)

Forwards: Breel Embolo (AS Monaco), Steven Zuber (AEK Athens), Ruben Vargas (FC Augsburg), Renato Steffen (FC Lugano), Noah Okafor (AC Milan), Zeki Amdouni (Burnley), Andi Zeqiri (Racing Genk), Dan Ndoye (Bologna), Kwadwo Duah (Ludogorets Razgrad), Joel Monteiro (Young Boys)

This is a 38-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.


GROUP B

ALBANIA
Fixtures: Italy (June 15), Croatia (June 20), Spain (June 24)

Goalkeepers: Etrit Barisha (Empoli), Thomas Strakosha (Brentford), Elhan Kastrati (Cittadella), Simon Simoni (Eintracht Frankfurt).

Defenders: Elseid Hysaj (Lazio), Berat Djimsiti (Atalanta), Adrian Ismajli (Empoli), Arlind Arjeti (CFR Cluj-Napoca), Marash Kumbulla (Sassuolo), Enea Mihaj (FC Famalicao), Naser Aliji (Voluntari), Iván Balliu (Rayo Vallecano), Mario Mitaj (Lokomotiv Moscow).

Midfielders: Amir Abrashi (Grasshoppers), Ylber Ramadani (Lecce), Klaus Gjasula (SV Darmstadt 98), Qazim Laci (Sparta Prague), Nedim Bajrami (Sassuolo), Kristjan Asllani (Internazionale), Ernest Muci (Besiktas), Medon Berisha (Lecce)

Forwards: Rey Manaj (Sivasspor), Armando Broja (Fulham), Taulant Seferi (Baniyas), Jasir Asani (Gwangju FC), Mirlind Daku (Rubin Kazan), Arber Hoxha (Dinamo Zagreb).

This is a 27-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.

CROATIA
Fixtures: Spain (June 15), Albania (June 19), Italy (June 24)

Goalkeepers: Dominik Livakovic (Fenerbahce), Ivica Ivusic (Pafos), Nediljko Labrovic (Rijeka)

Defenders: Domagoj Vida (AEK Athens), Josip Juranovic (Union Berlin), Josko Gvardiol (Manchester City), Borna Sosa (Ajax), Josip Stanisic (Bayer Leverkusen), Josip Sutalo (Ajax), Martin Erlic (Sassuolo), Marin Pongracic (Lecce)

Midfielders: Luka Modric (Real Madrid), Mateo Kovacic (Manchester City), Marcelo Brozovic (Al Nassr), Mario Pasalic (Atalanta), Nikola Vlasic (Torino), Lovro Majer (VfL Wolfsburg), Luka Ivanusec (Feyenoord Rotterdam), Luka Sucic (FC Salzburg), Martin Baturina (Dinamo Zagreb)

Forwards: Ivan Perisic (Hajduk Split), Andrej Kramaric (TSG Hoffenheim), Bruno Petkovic (Dinamo Zagreb), Marko Pjaca (Rijeka), Ante Budimir (Osasuna), Marco Pasalic (Rijeka)

Standby: Borna Barisic (Rangers), Duje Caleta-Car (Lyon), Kristijan Jakic (FC Augsburg), Dominik Kotarski (PAOK Salonika), Toni Fruk (Rijeka), Marin Ljubicic (LASK Linz), Igor Matanovic (Karlsruher SC), Niko Sigur (Hajduk Split), Petar Sucic (Dinamo Zagreb)

This is a 26-man squad with nine standby players. The deadline for naming the final squad is June 7.

ITALY
Fixtures: Albania (June 15), Spain (June 19), Croatia (June 24)

Goalkeepers: Gianluigi Donnarumma (Paris Saint-Germain), Alex Meret (Napoli), Ivan Provedel (Lazio), Guglielmo Vicario (Tottenham Hotspur)

Defenders: Francesco Acerbi (Internazionale), Alessandro Bastoni (Internazionale), Raoul Bellanova (Torino), Alessandro Buongiorno (Torino), Riccardo Calafiori (Bologna), Andrea Cambiaso (Juventus), Matteo Darmian (Internazionale), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Federico Dimarco (Internazionale), Gianluca Mancini (AS Roma), Giorgio Scalvini (Atalanta)

Midfielders: Nicolò Barella (Internazionale), Bryan Cristante (AS Roma), Nicolo Fagioli (Juventus), Michael Folorunsho (Hellas Verona), Davide Frattesi (Internazionale), Jorginho (Arsenal), Lorenzo Pellegrini (AS Roma), Samuele Ricci (Torino)

Forwards: Federico Chiesa (Juventus), Stephan El Shaarawy (AS Roma), Riccardo Orsolini (Bologna), Giacomo Raspadori (Napoli), Mateo Retegui (Genoa), Gianluca Scamacca (Atalanta), Mattia Zaccagni (Lazio)

This is a 30-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.

SPAIN
Fixtures: Croatia (June 15), Italy (June 20), Albania (June 24)

Goalkeepers: Unai Simón (Athletic Club), Álex Remiro (Real Sociedad), David Raya (Arsenal)

Defenders: Dani Carvajal (Real Madrid), Jesús Navas (Sevilla), Aymeric Laporte (Al Nassr), Nacho (Real Madrid), Robin Le Normand (Real Sociedad), Pau Cubarsí (Barcelona), Dani Vivian (Athletic Club), Alejandro Grimaldo (Bayer Leverkusen), Marc Cucurella (Chelsea)

Midfielders: Rodri (Manchester City), Martín Zubimendi (Real Sociedad), Fabián Ruiz (Paris Saint-Germain), Mikel Merino (Real Sociedad), Pedri (Barcelona), Marcos Llorente (Atlético Madrid), Aleix García (Girona), Álex Baena (Villarreal), Fermín López (Barcelona)

Forwards: Álvaro Morata (Atlético Madrid), Joselu (Real Madrid), Dani Olmo (RB Leipzig), Nico Williams (Athletic Club), Mikel Oyarzabal (Real Sociedad), Ayoze Pérez (Real Betis), Ferran Torres (Barcelona), Lamine Yamal (Barcelona)

This is a 29-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.


GROUP C

DENMARK
Fixtures: Slovenia (June 16), England (June 20), Serbia (June 25)

Yet to be announced.

ENGLAND
Fixtures: Serbia (June 16), Denmark (June 20), Slovenia (June 25)

Goalkeepers: Dean Henderson (Crystal Palace), Jordan Pickford (Everton), Aaron Ramsdale (Arsenal), James Trafford (Burnley)

Defenders: Jarrad Branthwaite (Everton), Lewis Dunk (Brighton & Hove Albion), Joe Gomez (Liverpool), Marc Guehi (Crystal Palace), Ezri Konsa (Aston Villa), Harry Maguire (Manchester United), Jarell Quansah (Liverpool), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle United), Kyle Walker (Manchester City)

Midfielders: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Jude Bellingham (Real Madrid), Conor Gallagher (Chelsea), Curtis Jones (Liverpool), Kobbie Mainoo (Manchester United), Declan Rice (Arsenal), Adam Wharton (Crystal Palace)

Forwards: Jarrod Bowen (West Ham United), Eberechi Eze (Crystal Palace), Phil Foden (Manchester City), Anthony Gordon (Newcastle United), Jack Grealish (Manchester City), Harry Kane (Bayern Munich), James Maddison (Tottenham Hotspur), Cole Palmer (Chelsea), Bukayo Saka (Arsenal), Ivan Toney (Brentford), Ollie Watkins (Aston Villa)

This is a 29-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7 though England say they will announce the final list on June 8.

SERBIA
Fixtures: England (June 16), Slovenia (June 20), Denmark (June 25)

Goalkeepers: Vanja Milinkovic-Savic (Torino), Djordje Petrovic (Chelsea), Predrag Rajkovic (Mallorca)

Defenders: Strahinja Pavlovic (FC Salzburg), Nikola Milenkovic (Fiorentina), Srdan Babic (Spartak Moscow), Milos Veljkovic (Werder Bremen), Uros Spajic (Red Star Belgrade), Nemanja Stojic (TSC Backa Topola)

Midfielders: Saaa Luki (Fulham), Nemanja Gudelj (Sevilla) Nemanja Maksimovic (Getafe), Ivan Ilic (Torino), Srdan Mijailovic (Red Star Belgrade), Sergej Milinkovic-Savic (Al Hilal), Dusan Tadic (Fenerbahce), Lazar Samardzic (Udinese), Veljko Birmancevic (Sparta Prague), Filip Kostic (Juventus), Andrija Zivkovic (PAOK), Filip Mladenovic (Panathinaikos), Mijat Gacinovic (AEK Athens)

Forwards: Aleksandar Mitrovic (Al Hilal), Dusan Vlahovic (Juventus), Luka Jovic (AC Milan), Petar Ratkov (FC Salzburg)

This is the final 26-man squad.

SLOVENIA
Fixtures: Denmark (June 16), Serbia (June 20), England (June 25)

Goalkeepers: Jan Oblak (Atlético Madrid), Vid Belec (Apoel Nicosia), Igor Vekic (Vejle BK), Matevz Vidovsek (Olimpija Ljubljana)

Defenders: Petar Stojanovic (Sampdoria), Jaka Bijol (Udinese), Miha Blazic (Lech Poznan), Jure Balkovec (Alanyaspor), Zan Karnicnik (NK Celje), David Brekalo (Orlando City SC), Erik Janza (Gornik Zabrze), Vanja Drkusic (Sochi), Zan Zaletel (Viborg FF)

Midfielders: Timi Max Elsnik (Olimpija Ljubljana), Jasmin Kurtic (Sudtirol), Benjamin Verbic (Panathinaikos), Miha Zajc (Fenerbahce), Sandi Lovric (Udinese), Adam Gnezda Cerin (Panathinaikos), Jon Gorenc Stankovic (SK Sturm Graz), Timi Max Elsnik (Olimpija Ljubljana), Tomi Horvat (SK Sturm Graz), Adrian Zeljkovic (FC Spartak Trnava), Nino Zugelj (Bodo/Glimt)

Forwards: Josip Ilicic (NK Maribor), Andraz Sporar (Panathinaikos), Benjamin Sesko (RB Leipzig), Luka Zahovic (Pognon Szczecin), Zan Celar (FC Lugano), Jan Mlakar (Pisa), Zan Viptonik (Bordeaux)

This is the final 26-man squad.


GROUP D

AUSTRIA
Fixtures: France (June 17), Poland (June 21), Netherlands (June 25)

Goalkeepers: Heinz Linder (Union St.-Gilloise), Tobias Lawal (LASK Linz), Patrick Pentz (Brondby), Niklas Hedl (Rapid Vienna)

Defenders: Maximilian Wöber (Borussia Monchengladbach), Kevin Danso (Lens), Stefan Posch (Bologna), Leopold Querfeld (Rapid Vienna), Phillipp Mwene (Mainz), Stefan Lainer (Borussia Monchengladbach), Philipp Lienhart (SC Freiburg), Gernot Trauner (Feyenoord Rotterdam), Flavius Daniliuc (FC Salzburg).

Midfielders: Nicolas Seiwald (RB Leipzig), Alexander Prass (SK Sturm Graz), Marcel Sabitzer (Borussia Dortmund), Florian Grillitsch (TSG Hoffenheim), Christoph Baumgartner (RB Leipzig), Konrad Laimer (Bayern Munich), Florian Kainz (FC Cologne), Andreas Weimann (West Bromwich Albion), Romano Schmid (Werder Bremen), Matthias Seidl (Rapid Vienna), Thierno Ballo (Wolfsberger).

Forwards: Marko Arnautovic (Internazionale), Patrick Wimmer (VfL Wolfsburg), Marco Grull (Rapid Vienna), Michael Gregoritsch (SC Freiburg), Maximilian Entrup (TSV Hartberg)

This is a 29-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.

FRANCE
Fixtures: Austria (June 17), Netherlands (June 21), Poland (June 25)

Goalkeepers: Alphonse Areola (West Ham United), Mike Maignan (AC Milan), Brice Samba (Lens)

Defenders: Jonathan Clauss (Marseille), Ibrahima Konaté (Liverpool), William Saliba (Arsenal), Jules Koundé (Barcelona), Theo Hernández (AC Milan), Ferland Mendy (Real Madrid), Benjamin Pavard (Internazionale), Dayot Upamecano (Bayern Munich)

Midfielders: N’Golo Kanté (Al Ittihad), Eduardo Camavinga (Real Madrid), Adrien Rabiot (Juventus), Antoine Griezmann (Atlético Madrid), Aurélien Tchouaméni (Real Madrid), Warren Zaïre-Emery (Paris Saint-Germain), Youssouf Fofana (AS Monaco)

Forwards: Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain), Bradley Barcola (Paris Saint-Germain), Ousmane Dembélé (Paris Saint-Germain), Kingsley Coman (Bayern Munich), Marcus Thuram (Internazionale), Randal Kolo Muani (Paris Saint-Germain), Olivier Giroud (AC Milan)

This is the final 25-man squad.

NETHERLANDS
Fixtures: Poland (June 16), France (June 21), Austria (June 25)

Goalkeepers: Justin Bijlow (Feyenoord Rotterdam), Mark Flekken (Brentford), Bart Verbruggen (Brighton & Hove Albion), Nick Olij (Sparta Rotterdam)

Defenders: Nathan Aké (Manchester City), Daley Blind (Girona), Virgil van Dijk (Liverpool), Denzel Dumfries (Internazionale), Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen), Lutsharel Geertruida (Feyenoord Rotterdam), Matthijs de Ligt (Bayern Munich), Ian Maatsen (Borussia Dortmund), Micky van de Ven (Tottenham Hotspur), Stefan de Vrij (Internazionale)

Midfielders: Ryan Gravenberch (Liverpool), Frenkie de Jong (Barcelona), Teun Koopmeiners (Atalanta), Tijjani Reijnders (AC Milan), Jerdy Schouten (PSV Eindhoven), Xavi Simons (RB Leipzig), Quinten Timber (Feyenoord Rotterdam), Joey Veerman (PSV Eindhoven), Georginio Wijnaldum (Al Ettifaq)

Forwards: Steven Bergwijn (Ajax), Brian Brobbey (Ajax), Memphis Depay (Atlético Madrid), Cody Gakpo (Liverpool), Donyell Malen (Borussia Dortmund), Wout Weghorst (TSG Hoffenheim).

This is a 29-man preliminary squad, with the final 26 due to be announced on Wednesday.

POLAND
Fixtures: Netherlands (June 16), Austria (June 21), France (June 25)

Goalkeepers: Wojciech Szczesny (Juventus), Marcin Bulka (Nice), Lukasz Skorupski (Bologna), Oliwier Zych (Puszcza Niepolomice)

Defenders: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszynski (Empoli), Pawel Bochniewicz (Heerenveen), Pawel Dawidowicz (Hellas Verona), Jakub Kiwior (Arsenal), Tymoteusz Puchacz (Kaiserslautern), Bartosz Salamon (Lech Poznan), Sebastian Walukiewicz (Empoli)

Midfielders: Przemyslaw Frankowski (Lens), Kamil Grosicki (Pogon Szczecin), Jakub Moder (Brighton & Hove Albion), Jakub Piotrowski (Ludogorets Razgrad), Taras Romanczuk (Jagiellonia Bialystok), Bartosz Slisz (Atlanta United FC), Damian Szymanski (AEK Athens), Sebastian Szymanski (Fenerbahce), Michal Skoras (Club Brugge), Kacper Urbanski (Bologna), Nicola Zalewski (AS Roma), Piotr Zielinski (Napoli)

Forwards: Adam Buksa (Antalyaspor), Robert Lewandowski (Barcelona), Arkadiusz Milik (Juventus), Krzysztof Piatek (Istanbul Basaksehir), Karol Swiderski (Hellas Verona)

This is a 29-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.


GROUP E

BELGIUM
Fixtures: Slovakia (June 17), Romania (June 22), Ukraine (June 26)

Goalkeepers: Koen Casteels (VfL Wolfsburg), Thomas Kaminski (Luton Town), Matz Sels (Nottingham Forest)

Defenders: Timothy Castagne (Fulham), Maxim De Cuyper (Club Brugge), Zeno Debast (Anderlecht), Wout Faes (Leicester City), Thomas Meunier (Trabzonspor), Jan Vertonghen (Anderlecht), Arthur Theate (Stade Rennais), Axel Witsel (Atlético Madrid)

Midfielders: Yannick Carrasco (Al Shabab), Kevin De Bruyne (Manchester City), Orel Mangala (Lyon), Amadou Onana (Everton), Youri Tielemans (Aston Villa), Arthur Vermeeren (Atlético Madrid), Aster Vranckx (Wolfsburg)

Forwards: Johan Bakayoko (PSV Eindhoven), Charles De Ketelaere (Atalanta), Jérémy Doku (Manchester City), Romelu Lukaku (AS Roma), Dodi Lukébakio (Sevilla), Loïs Openda (RB Leipzig), Leandro Trossard (Arsenal).

This is the final 25-man squad.

ROMANIA
Fixtures: Ukraine (June 17), Belgium (June 22), Slovakia (June 26)

Goalkeepers: Florin Nita (Gaziantep), Horatiu Moldovan (Atlético Madrid), Stefan Tarnovanu (FCSB), Razvan Sava (CFR Cluj-Napoca)

Defenders: Nicușor Bancu (Universitatea Craiova), Andrei Burca (Al Okhdood), Ionuț Nedelcearu (Palermo), Adrian Rus (Pafos FC), Andrei Ratiu (Rayo Vallecano), Radu Dragusin (Tottenham Hotspur), Vasile Mogoș (CFR Cluj-Napoca), Bogdan Racovitan (Rakow Czestochowa)

Midfielders: Nicolae Stanciu (Damac), Razvan Marin (Empoli), Alexandru Cicaldau (Konyaspor), Ianis Hagi (Alaves), Dennis Man (Parma), Valentin Mihaila (Parma), Marius Marin (Pisa), Darius Olaru (FCSB), Deian Sorescu (Gaziantep), Florinel Coman (FCSB), Adrian Sut (FCSB), Constantin Grameni (FC Farul Constanța)

Forwards: George Puscas (Bari), Denis Alibec (Muaither SC), Denis Dragus (Gaziantep), Daniel Birligea (CFR Cluj-Napoca)

This is a 28-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.

SLOVAKIA
Fixtures: Belgium (June 17), Ukraine (June 21), Romania (June 26)

Goalkeepers: Martin Dúbravka (Newcastle United), Marek Rodak (Fulham), Henrich Ravas (New England Revolution), Dominik Takac (FC Spartak Trnava)

Defenders: Peter Pekarik (Hertha Berlin), Milan Skriniar (Paris Saint-Germain), Norbert Gyömber (Salernitana), David Hancko (Feyenoord Rotterdam), Denis Vavro (FC Copenhagen), Vernon De Marco (Hatta), Michal Tomic (Slavia Prague), Adam Obert (Cagliari), Matúš Kmet (AS Trencin), Sebastian Kósa (Spartak Trnava)

Midfielders: Juraj Kucka (Slovan Bratislava), Ondrej Duda (Hellas Verona), Patrik Hrosovsky (Racing Genk), Stanislav Lobotka (Napoli), Matus Bero (VfL Bochum), László Bénes (Hamburg SV), Jakub Kadak (FC Luzern), Dominik Holly (AS Trencin), Tomáš Rigo (Banik Ostrava)

Forwards: Róbert Bozeník (Boavista), Lukas Haraslin (Sparta Prague), Tomas Suslov (Hellas Verona), Ivan Schranz (Slavia Prague), Dávid Strelec (Slovan Bratislava), David Duris (Ascoli), Robert Polievka (Dukla Banska Bystrica), Lubomir Tupta (Liberec), Leo Sauer (Feyenoord Rotterdam)

This is a 32-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.

UKRAINE
Fixtures: Romania (June 17), Slovakia (June 21), Belgium (June 26)

Goalkeepers: Andriy Lunin (Real Madrid), Anatoliy Trubin (Benfica), Georgiy Bushchan (Dynamo Kyiv)

Defenders: Yukhym Konoplia (Shakhtar Donetsk), Valeriy Bondar (Shakhtar Donetsk), Mykola Matviyenko (Shakhtar Donetsk), Oleksandr Tymchyk (Dynamo Kyiv), Vitalii Mykolenko (Everton), Maksym Talovierov (LASK Linz), Illia Zabarnyi (AFC Bournemouth), Oleksandr Svatok (SC Dnipro-1), Bogdan Mykhaylychenko (Polissya Zhytomyr)

Midfielders: Taras Stepanenko (Shakhtar Donetsk), Oleksandr Zubkov (Shakhtar Donetsk), Heorhii Sudakov (Shakhtar Donetsk), Andriy Yarmolenko (Dynamo Kyiv), Volodymyr Brazhko (Dynamo Kyiv), Mykola Shaparenko (Dynamo Kyiv), Serhiy Sydorchuk (KVC Westerlo), Ruslan Malinovskyi (Genoa), Mykhailo Mudryk (Chelsea), Viktor Tsygankov (Girona), Oleksandr Zinchenko (Arsenal)

Forwards: Artem Dovbyk (Girona), Roman Yaremchuk (Valencia), Vladyslav Vanat (Dynamo Kyiv)

Standby: Dmytro Riznyk (Shakhtar Donetsk), Danylo Sikan (Shakhtar Donetsk), Vladyslav Kabaiev (Dynamo Kyiv), Vitaliy Buyalskyi (Dynamo Kyiv), Denys Popov (Dynamo Kyiv), Yehor Yarmoliuk (Brentford).

This is a 26-man squad with six standby players. The deadline for naming the final squad is June 7.


GROUP F

CZECHIA
Fixtures: Portugal (June 18), Georgia (June 22), Turkey (June 26)

Goalkeepers: Vitezslav Jaros (SK Sturm Graz), Matej Kovar (Bayer Leverkusen), Jindrich Stanek (Slavia Prague)

Defenders: Vladimír Coufal (West Ham United), David Doudera (Slavia Prague), Tomás Holes (Slavia Prague), Robin Hranac (Viktoria Plzen), David Jurasek (TSG Hoffenheim), Ladislav Krejci (Sparta Prague), Martin Vitik (Sparta Prague), Tomas Vlcek (Slavia Prague), David Zima (Slavia Prague)

Midfielders: Antonín Barák (Fiorentina), Vaclav Cerny (VfL Wolfsburg), Lukas Cerv (Viktoria Plzen), Matej Jurasek (Slavia Prague), Ondrej Lingr (Feyenoord), Lukas Provod (Slavia Prague), Michal Sadílek (FC Twente), Tomás Soucek (West Ham), Pavel Sulc (Viktoria Plzen)

Forwards: Adam Hlozek (Sparta Prague), Tomas Chory (Viktoria Plzen), Mojmir Chytil (Slavia Prague), Jan Kuchta (Sparta Prague), Patrik Schick (Sparta Prague)

This is the final 26-man squad.

GEORGIA
Fixtures: Turkey (June 18), Czechia (June 22), Portugal (June 26)

Goalkeepers: Giorgi Loria (Dinamo Tbilisi), Giorgi Mamardashvili (Valencia), Luka Gugeshashvili (FK Qarabag)

Defenders: Guram Kashia (Slovan Bratislava), Otar Kakabadze (Cracovia), Solomon Kvirkvelia (Al Okhdood), Lasha Dvali (Apoel Nicosia), Jemal Tabidze (Panetolikos), Luka Lochoshvili (Cremonese), Giorgi Gocholeishvili (Shakhtar Donetsk), Giorgi Gvelesiani (Persepolis)

Midfielders: Jaba Kankava (Slovan Bratislava), Nika Kvekverskiri (Lech Poznan), Otar Kiteishvili (SK Sturm Graz), Saba Lobjanidze (Atlanta United FC), Zuriko Davitashvili (Bordeaux), Giorgi Chakvetadze (Watford), Levan Shengelia (Panetlikos), Giorgi Tsitaishvili (Dinamo Batumi), Anzor Mekvabishvili (Universitatea Craiova), Giorgi Kochorashvili (Levante), Sandro Altunashvili (Wolfsberger)

Forwards: Giorgi Kvilitaia (Apoel Nicosia), Khvicha Kvaratskhelia (Napoli), Budu Zivzivadze (Karlsruher SC), Georges Mikautadze (Metz)

This is the final 26-man squad.

PORTUGAL
Fixtures: Czechia (June 18), Turkey (June 22), Georgia (June 26)

Goalkeepers: Diogo Costa (FC Porto), José Sá (Wolverhampton Wanderers), Rui Patrício (AS Roma)

Defenders: António Silva (Benfica), Danilo Pereira (Paris Saint-Germain), Diogo Dalot (Manchester United), Gonçalo Inacio (Sporting CP), João Cancelo (Barcelona), Nélson Semedo (Wolverhampton Wanderers), Nuno Mendes (Paris Saint-Germain), Pepê (FC Porto), Rúben Dias (Manchester City)

Midfielders: Bruno Fernandes (Manchester United), João Neves (Benfica), João Palhinha (Fulham), Otávio (Al Nassr), Rúben Neves (Al Hilal), Vitinha (Paris Saint-Germain)

Forwards: Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Al Nassr), Diogo Jota (Liverpool), Francisco Conceição (FC Porto), Goncalo Ramos (Paris Saint-Germain), João Félix (Barcelona), Pedro Neto (Wolverhampton Wanderers), Rafael Leão (AC Milan).

This is the final 26-man squad.

TURKEY
Fixtures: Georgia (June 18), Portugal (June 22), Czechia (June 26)

Goalkeepers: Altay Bayindir (Manchester United), Dogan Alemdar (Troyes), Mert Günok (Besiktas), Ugurcan Cakir (Trabzonspor)

Defenders: Mert Müldür (Fenerbahce), Caglar Söyüncü (Fenerbahce), Ferdi Kadioglu (Fenerbahce), Zeki Celik (AS Roma), Abdulkerim Bardakci (Galatasaray), Ahmetcan Kaplan (Ajaxm), Merih Demiral (Al Ahli), Ozan Kabak (TSG Hoffenheim), Samet Akaydin (Panathinaikos), Cenk Özkacar (Valencia)

Midfielders: Berat Özdemir (Trabzonspor), Can Uzun (Nurnberg), Hakan Calhanoglu (Internazionale), Ismail Yüksek (Fenerbahce), Kaan Ayhan (Galatasaray), Okay Yokuslu (West Bromwich Albion), Orkun Kökcü (Benfica), Salih Ozcan (Borussia Dortmund)

Forwards: Abdülkadir Ömür (Hull City), Irfan Can Kahveci (Fenerbahce), Yunus Akgün (Leicester City), Kenan Yildiz (Juventus), Kerem Aktürkoglu (Galatasaray), Baris Alper Yilmaz (Galatasaray), Oguz Aydin (Alanyaspor), Arda Güler (Real Madrid), Bertug Ozgur Yildirim (Stade Rennais), Cenk Tosun (Besiktas), Semih Kiliçsoy (Besiktas), Enes Ünal (AFC Bournemouth), Yusuf Yazici (Lille)

This is a 35-man preliminary squad. The deadline for naming the final squad is June 7.